Nyolc év után újra római katolikus szentmisére érkeztek a hívek, családok Debrecen józsai városrészének Szent Család-templomába. A karácsonyt követő vasárnapon tartandó Szent Család ünnep előestéjén, december 30-án ünnepeltük a templom búcsúját, ahol szentmisét celebrált Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök.
A ’80-as évek óta dinamikusan fejlődő józsai városrész római katolikus egyházközsége 2010-re jócskán kinőtte a mintegy 70-80 fő befogadására alkalmas, 130 évvel ezelőtt, 1894-ben felszentelt templomát. A körülmények okán a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye egy tágas, korszerű templomot építtetett a Gát utcában, ahol a Szent György tiszteletére felszentelt templom 2015 novembere óta a közösség liturgiáinak kizárólagos helyszíne, így a Szent Család-templomban éppen nyolc éve celebráltak utoljára római katolikus szentmisét.
Az egyházközség 2023 augusztusában kinevezett plébániai kormányzója, dr. Törő András atya 2023 októberében kéttucatnyi lelkes önkéntessel felébresztette mély álmából a templomot, kívül-belül megtisztítva az épület belső terét és külső környezetét, majd Palánki Ferenc megyéspüspök atya támogatása mellett a templom további működtetéséről döntött az egyházközség testülete. Az újranyitás ünnepe volt a templom búcsúi szentmiséje, melynek főcelebránsa és szónoka Palánki Ferenc megyéspüspök volt, koncelebrált dr. Törő András plébániai kormányzó.
Az ünnepi alkalomra mintegy 100-an érkezettek közül sokan a Szent Család-templomban járultak a szentségekhez: itt volt az esküvőjük, a keresztelőjük, az elsőáldozásuk vagy éppen itt bérmálkoztak.
Palánki Ferenc megyéspüspök a szentmise homíliájában a Szent Család példája nyomán a család és a házastársak közösségéről beszélt, melyben – fogalmazott a főpásztor – a feleknek az a hivatása, hogy elvezessék a másikat Istenhez, hogy Isten szeretetével szeressék egymást és a rájuk bízott gyermekeket, akik magukban hordozzák a család legfontosabb feladatát, az élet továbbadását.
A Szent Család ünnepe alkalom arra, hogy segítse a családok lelki megújulását, melyet Palánki Ferenc három szempontba sorolt. Az első szempont biblikus alapú, azaz a kinyilatkoztatásban, a Szentírásban olvasunk róla, egyebek mellett azt, hogy Krisztus életét adta az Egyházért. A házastársaknak is így kell tenniük nap mint nap, odaadni az életüket egymásért és a gyermekeikért. A család szép feladata és magasztos hivatása a házastársak saját életének odaadása a másik szolgálatára.
A megújulás második szempontja egyházias, azaz az Egyházra épülő, amely pedig a családra, mely ily módon a legkisebb egyházi közösség, így csak az isteni szeretet megjelenésével, a Szent Család krisztusi békéjével tud megújulni. Ez a béke mindenki számára elérhető, mert a betlehemi barlangnak nincs ajtaja – fogalmazott beszédében a püspök. Ez arra figyelmeztet és hív minket, hogy oda bárki beléphet, nincs bezárva senki előtt. Amikor Isten fia megjelent a földön kicsiny gyermekként, már akkor nyitva volt az ajtaja az emberek előtt, hogy rácsodálkozhassanak Isten közöttünk megjelenő szeretetére.
A család megújulásának harmadik szempontja a szentség, mely látható jel, de Isten láthatatlan kegyelmét közvetíti. Jézus Krisztus hét szentséget alapítva bízta meg az Egyházat, hogy ezeken keresztül táplálja, gondozza Isten népét. Ide tartozik a házasság szentsége, melyet az esketéskor nem a pap, hanem a házasulók szolgáltatnak ki egymásnak. Állandó szentség, mely azt jelenti, hogy minden nap olyan erővel van jelen a házastársak életében, mint a házasságkötés napján, és amelyben a feleknek olyan szeretettel kell fordulniuk egymáshoz, amilyen szeretettel Krisztus is szerette az Egyházat, amelyért az életét is odaadta.
Mindehhez a Szent Család a nagy példa számunkra. Mária az asszonyoknak, József a férjeknek és édesapáknak, a gyermek Jézus a gyermekeknek, a felnőtt Jézus pedig – akinek az egész élete, a kinyilatkoztatás teljessége és szeretete, mellyel hozzánk viszonyul azzal, hogy eljött közénk az Isten – mindnyájunknak. Adja meg Isten azokat a kegyelmeket számunkra, melyekkel családjaink, közösségeink biblikusan, egyháziasan és szentségi módon tudnak megújulni – zárta szentbeszédét a Szent Család-templom búcsúünnepén Palánki Ferenc megyéspüspök.
A Szent Család-templomban a tervek szerint 2024 nagyböjti időszakával kezdődően a szombati napokon mutatnak be előesti szentmiséket, így a jövőben a városrész mindkét római katolikus templomában tartanak majd liturgiákat.