Feltámadt Krisztus! Húsvéti vigíliát tartottak a Szent György-templomban

Nagyszombaton este 18 órakor tűz- és vízszenteléssel, valamint húsvéti ételek megáldásával egybekötött húsvéti vigília-szertartáson vettek részt a hívek a Szent György-templomban. A szertartással kezdetét vette a katolikusok legfontosabb ünnepe, a húsvét, amely a kereszténység legnagyobb örömhírét hirdeti: Jézus feltámadt a halálból és mindenkit meghívott az örök életre.

Húsvét éjszakáján az Egyház talán legszebb ünneplési formája jeleníti meg számunkra a húsvét szent titkait. A vigília-szertartás szimbólumaiban megjelenik a tűz és a víz, a  fény és sötét, a nap és a csillagok, hogy együtt magasztalják a feltámadott Krisztust, aki legyőzte a sötétséget, a halált.

 

A húsvéti vigília a tűzszentelés szertartásával kezdődött a Szent György-templom előtti kis téren, ahol a lobogó tűz megszentelt lángjával Tóth László plébános meggyújtotta a húsvéti gyertyát, melynek lángját az asszisztencia közreműködésével szétosztották a hívek között, akik egymásnak átadva a tüzet, meggyújtották saját gyertyáikat, melynek nyomán Krisztus fénye betöltötte a sötét templomot. A templom sötétségében, a gyertyák fényénél olvasták a lektorok a szentírási olvasmányokat.

 

A húsvéti gyertya Jézus testét szimbolizálja, benne tömjénszegekkel, amelyek Jézus halálos sebeit jelzik. A szertartáson fellobbant húsvéti gyertyaláng jelentette szimbolikusan a feltámadás pillanatát, majd a Glória felhangzásakor megszólaltak a Szent György-templom harangjai, az orgona és a csengők, kigyúltak a templom fényei. Jézus feltámadását, az igazi örömhírt hirdette a felolvasott evangéliumi rész is.

A szertartás prédikációjában Tóth László plébános kiemelte, hogy nem tudjuk, milyen lehetett Jézus feltámadásának pillanata, de a vigília-szertartás beszédes szimbólumai, a tűz, a víz, a fény, a világosság sok mindent elmondanak róla: „A megszentelt tűz lángja mutatja, hogy olyan lehet a feltámadás, mint a tűz maga, amely Isten mennyet megnyitó szeretetének szimbóluma. A húsvéti gyertya lángja jelképezi, hogy Krisztus a világ világossága. Megmutatja, hogy Krisztus fénye felragyogott a világban és a sötétség sohasem győzedelmeskedhet felette. A húsvéti gyertya világosságának fényében másként látom magam és a világot. A szertarás másik szimbóluma az újonnan megszentelt keresztvíz, melynek cseppje, ha megérinti bőrünket, a keresztségben részesülő vagy a keresztségi fogadalmát megújító megéli általa azt az érzést, hogy meghalunk Jézussal és Vele támadunk fel.”

Tóth László atya elmélkedésében hangsúlyozta, hogy maga a feltámadás csendes, egyszerű és titokzatos, mégis ismerjük a gyümölcseit, melyeket megterem, az ajándékait, melyekből a mindennapokban részesülünk, melyek velünk vannak az életünk folyamán: „Hagyjuk, hogy a feltámadt Krisztus kisimítsa életünk gyűrött ráncait, hagyjuk, hogy megújult lelkesedéssel és lelkülettel adjon számunkra megerősített hitet” – zárta gondolatait a plébános.

A szertartásban Tóth László atya megszentelte a keresztvizet és meghintette vele a híveket, akik megújították keresztségi fogadalmukat. A nagyböjtöt lezáró húsvéti ételek megáldást követően a hívek hazavitték otthonaikba és hirdetik a feltámadás örömhírét: Feltámadt Krisztus! Valóban feltámadt!